სექტემბერი 2024 - My WordPress Website
2024 წლის 17 სექტემბერს, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციაში (შემდგომში – „ფაო“) დასაქმებული ტრენერების დახმარებით, დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფლებში (ქვეშეთი, არახვეთი, ბედონი, ჯაღმიანი და ბენიან-ბეგონი) არსებულ ფერმერებს (ჯამში 49 ფერმერს), რომლებიც მესაქონლეობით არიან დაკავებულები, გადაეცათ ყველის ამოსაყვანი ფხვნილი, საქონლის საკვების მინერალური დანამატები და ხბოების საკვები აღჭურვილობა.
იმავე დღეს ფაო-ს აგრონომმა მოინახულა ორი ნაკვეთი, რომელზეც კარტოფილი იყო დათესილი და აიღეს პირველი სატესტო მოსავალი. დგილზე ადაპტაციის უნარისა და ეფექტურობის გამოვლენის მიზნით თითოეულ ნაკვეთზე დაითესა 6 სახის კარტოფილი.
2024 წლის 18-19 სექტემბერს “ფაო”-ს წარმომადგენლებმა ჩაატარეს ფერმერთა გამოკითხვა ოთხ ლოკაციაზე – ჯაღმიანი, ბენიან-ბეგონი, ბედონი, ქვეშეთი. გამოკითხვის მიზანი იყო ტრენინგების შედეგად მიღებული ცოდნის გამოვლენა, განხორციელებული აქტივობების კმაყოფილების შეფასება და სამომავლოდ გასაუმჯობესებელი სფეროების იდენტიფიცირება.

September 2024 - My WordPress Website
On September 17, 2024, with the help of trainers employed by the United Nations Food and Agriculture Organization (hereinafter – “FAO”), in the villages of Dusheti Municipality (Kvesheti, Arakhveti, Bedoni, Jagmiani and Benyan-Begoni) farmers (total 49) who are engaged in cattle breeding were given cheese making powder, mineral additives for cattle feed and equipment for calves.
On the same day, FAO agronomist visited two land plots, where potatoes were planted. They took the first test crop. In each plot, 6 types of potatoes were planted in order to demonstrate the ability and efficiency of adaptation to the site.
On September 18-19, FAO representatives conducted a survey of farmers in four locations – Jaghmiani, Benyan-Begoni, Bedoni and Kvesheti. The purpose of the survey was to reveal the knowledge obtained as a result of the trainings, to assess the satisfaction of the activities carried out, to identify areas for improvement in the future.