ქვეშეთი-კობის გზის მშენებლობა საქართველოს მთავარი გზის მაგისტრალის მოდერნიზების უმნიშვნელოვანესი ნაწილია. მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული ელემენტების გათვალისწინებით, აღნიშნული პროექტი უპრეცედენტოა რეგიონის მასშტაბით.
ასევე, უპრეცედენტოა 9 კმ. სიგრძისა და 15 მ. დიამეტრის გვირაბიც, რომლის მშენებლობაც პროექტის ფარგლებშია დაგეგმილი. სპეციალურად მის ასაშენებლად დამზადებული საბურღი დანადგარი, TBM კი უკვე საქართველოშია და მისი კობის მიმართულებით ტრანსპორტირება მიმდინარეობს.
პროექტის ფარგლებში სულ 23 კმ. სიგრძის, ორზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 5 ხიდის, 5 გვირაბის მშენებლობა და 1 ხიდის რეაბილიტაციაა დაგეგმილი. პროექტის დასრულება 2024 წლის ბოლოსთვის იგეგმება.

June 2021 - My WordPress Website
Implementation of Kvesheti-Kobi road project has already started | Morning of Imedi TV “Roads of Georgia”
The construction of the Kvesheti-Kobi road is an important part of the modernization of the main highway of Georgia. According to the given important infrastructural elements, this project is unprecedented in the region.
The 9-kilometer-long and 15-meter-diameter tunnel, envisaged by the project, is also unprecedented. The tunnel boring machine TBM, specially made for its construction, is already in Georgia and being transported in the direction of Kobi.
The project envisages the construction of a total of 23 kilometers long of asphalt-concrete road, 5 bridges, 5 tunnels and the rehabilitation of 1 bridge. Completion of the project is scheduled for the end of 2024.