ნოემბერი 2024 - My WordPress Website
ქვეშეთი-კობის საავტომობილო გზისა და გვირაბის მშენებლობის ფარგლებში, ქვეშეთის საჯარო სკოლაში საგზაო უსაფრთხოების ცნობიერების ამაღლების კამპანია ჩატარდა. ქვეშეთი-კობის გზის პროექტი აზიის განვითარებისა (ADB) და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკებითან (EBRD) გაფორმებული სასესხო ხელშეკრულების ფარგლებში ხორციელდება,  უკვე დასრულებულია 9 კმ. სიგრძისა და 15 მ დიამეტრის გვირაბის გაჭრა, ასევე, დასრულებულია 9 კმ-იანი საევაკუაციო გვირაბის მშენებლობა, მისასვლელი გზისა და დარჩენილი ხელოვნური ნაგებობების მშენებლობა კი აქტიურად გრძელდება.
ქვეშეთისა და გუდაურის საჯარო სკოლებში ჩატარებული საგზაო უსაფრთხოების ცნობიერების ამაღლების კამპანია ორ სამიზნე ჯგუფს მოიცავდა, კერძოდ,  I-V კლასისა და VI-XII კლასის ჩათვლით მოსწავლეებს.
კამპანიის ფარგლებში საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლების მხრიდან მოსწავლეებს ინფორმაცია მიეწოდათ საგზაო უსაფრთხოების იმ  მოთხოვნებზე, რომლებიც დაცული უნდა იყოს ქვეითების მიერ, ეს იქნება ზებრაზე გადასვლა, ველოსიპედით მოძრაობა, ღამის საათებში გადაადგილება თუ სხვა…
ამასთან მნიშვნელოვანია, რომ დეპარტამენტი ცნობიერების ამაღლების კამპანიას ატარებს არა მხოლოდ ერთი პროექტის, არამედ მსგავსი ტიპის ღონისძიებები გათვალისწინებულია არაერთი სხვა მაგისტრალური გზის მშენებლობის პროექტის ფარგლებში. მხოლოდ მიმდინარე წელს, ხარაგაულისა და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტებში დაახლოებით 3400 ბენეფიციარისთვის ჩატარდა საგზაო უსაფრთხოების ცნობიერების ამაღლების კამპანია, მათ შორის 800 სკოლის მოსწავლე იყო.
საგზაო უსაფრთხოების ცნობიერების ამაღლების კამპანია მიზნად ისახავს საზოგადოების სხავადასხვა ჯგუფის ცნობიერების ამაღლებას და მათ ჩართულობას საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაუმჯობესების სფეროში. მსგავის სახის სოციალური პროექტები დეპარტამენტის საქმიანობაში ძალიან მნიშვნელოვანია და მომავლშიც გაგრძელდება.

November 2024 - My WordPress Website
Within the framework of the construction of the Kvesheti-Kobi road and tunnel, a campaign to raise awareness of road safety was held at the Kvesheti public school. The Kvesheti-Kobi road project is being implemented under a loan agreement with the Asian Development Bank (ADB) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), where the 9 km long and 15 m in diameter tunnel excavation has already been completed, as well as the construction of a 9 km long evacuation tunnel, the construction of the access road and the remaining artificial structures is actively ongoing.
The road safety awareness raising campaign held at the Kvesheti and Gudauri public schools covered two target groups, namely students from grades I-V and VI-XII.
Within the framework of the campaign, representatives of the Roads Department provided students with information on the road safety requirements that must be observed by pedestrians, such as crossing at zebra crossings, riding bicycles, moving during nighttime hours, and others.
It is also important that the Department carries out awareness-raising campaigns not only for this particular project, but similar activities are envisaged within the framework of the construction of several other main roads. Only this year, a road safety awareness campaign was held for about 3,400 beneficiaries, including 800 school students, in the municipalities of Kharagauli and Zestafoni.
The road safety awareness raising campaign aims to raise the awareness of various groups of the public and their involvement in improving road safety. Such social projects are very important in the activities of the Department and will continue in the future.