ივლისი 2023 - My WordPress Website
ქვეშეთი-კობის გზისა და გვირაბების, მათ შორის ყველაზე გრძელი, 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობის სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე 9 კმ-იანი გვირაბის 7კმ უკვე გაბურღულია.
პარალელურად მიმდინარეობს საევაკუაციო გვირაბის გაყვანაც, რომლის 4970 მეტრია გაბურღული ამ დროისთვის.
შეგახსენებთ, მთავარი გვირაბის გაყვანა მიმდინარეობს სპეციალურად ქვეშეთი-კობის პროექტისთვის დამზადებული გვირაბგამყვანი დანადგარით – TBM-ით, რომელიც მნიშვნელოვნად ამცირებს გარემოზე ზემოქმედებას.
ბურღვის პარალელურად TBM-ს ნაშალი ქანები გამოაქვს გარეთ და ფილებით მოპირკეთებასაც ახორციელებს.
პროექტის დასრულება 2024 წლისთვის იგეგმება.
ადგილობრივ ფერმერებს მეცხოველეობის შესახებ ტრენინგი ჩაუტარდათ
ქვეშეთი-კობის გზის პროექტის ფარგლებში, აზიის განვითარების ბანკის დაფინანსებით, პროექტის ზემოქმედების ქვეშ მყოფ პირებს ჩაუტარდათ ტრენინგი„მეცხოველეობა“.
ორგანიზაცია „FAO” – ს წარმომადგენელმა მონაწილეებს გააცნო ორგანიზაციის საქმიანობის სფერო საქართველოში. ტრენინგის პირველი სესია წარიმართა თემაზე – მეცხოველეობა“ და ადგილობრივი ფერმერების დახმარება მაღალი ხარისხის რძისა და რძის პროდუქტების წარმოებაში, ხოლო მეორე სესია დაეთმო თემებს – „ცხოველების დაავადებები“ და „ყველის წარმოება“.
ტრენინგის მონაწილეებს ინფორმაცია მიეწოდა რძისა და მისი შემადგენლობის, ლაქტაციის, კოლოსტრუმის, წველადობის ინტერვალების, რძის ჰიგიენური დამუშავებისა და პირუტყვის მოწველის პროცედურის ეტაპებზე. ტრენინგის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია რძის გაგრილებისა და პასტერიზაციის პროცესის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრას ესწრებოდა პროექტის ზემოქმედების ქვეშ მყოფი 9 ფერმერი ქვეშეთიდან და არახვეთიდან.
ტრენინგი წარიმართა პრეზენტაციის რეჟიმში, რასაც შემდგომში მოჰყვა დისკუსია სხვადასხვა თემებზე.
ტრენინგების შემდგომი კურსი ჩატარდება თემაზე – „მასტიტი“: დიაგნოსტიკა, პრევენცია და მკურნალობა.
პროექტის მიზანია ადგილობრივი ფერმერების დახმარება მაღალი ხარისხის რძისა და რძის პროდუქტების წარმოებაში.

July 2023 - My WordPress Website
Construction of the Kvesheti-Kobi road and tunnels, including the longest 9 km tunnel, is well underway. At this stage, 7 km of the 9 km tunnel have been excavated.
We would like to remind you that the main tunnel will be excavated using a tunnel boring machine (TBM) specially designed for the Kvesheti-Kobi project, which will significantly reduce the impact on the environment.
At the same time as drilling, the TBM will also remove the broken rock and carry out the tiling.
The project is expected to be completed by 20
Local farmers have been trained in animal husbandry
As part of the Kvesheti-Kobi road project, funded by the Asian Development Bank, the people affected by the project were given training an animal husbandry.
FAO Organisation – participates in the introduction of the organisation’s field of activity in Georgia. The first training session was devoted to “Livestock” and helping local farmers to produce quality milk and dairy products, and the second session was devoted to “Livestock” and “Cheese production”.
The training provided information on milk and its composition, lactation, cotrum, milking intervals, hygienic processing of milk and the stages of cattle milking. The participants were informed about the importance of milk cooling and pasteurisation.